Egy kis növényvédelmi ajánlás!
Forrás: agroinform.hu
Várfi András agrármérnök
2023. 04.28.
Nagy veszélyben vannak a gyümölcsfák
 |
Monília okozta hajtásszáradás kajszibarackfán – fotó: Agroinform.hu |
A gyümölcsfáink továbbra is nagy veszélyben vannak, mert a folyamatos nedvesség számos kórokozónak kedvező körülményeket teremt a fertőzéshez. A csonthéjas gyümölcsfák esetében a moníliás virág- és hajtásszáradás (Monilinia laxa, M. fructicola) tünetei már megmutatkoztak elhalt, elszáradt virágok és hajtások formájában.
A virágfertőző monília legintenzívebben a meggyet támadja, így esetében kifejezetten fontos a védekezés a virágzás végéig, de érzékeny rá a szilva és a kajszi is. Kevésbé fogékony a cseresznye és az őszibarack.
Az alma teljes virágzásban van, míg a körte már a virágzás végén jár. Ez az időszak növényvédelmi szempontból nagyon meghatározó ezen növények számára, főleg mert a fertőzéshez szükséges feltételek optimálisak az alma- és a körtevarasodásnak (Venturia inaequalis, V. pyrina).
 |
A szürke almalevéltetű-kolóniák sokasodnak a levél fonákán – fotó: Agroinform.hu |
Az alma másik fő betegsége, a lisztharmat (Podosphaera leucotricha) primer fertőzése pedig jelen van az ültetvényekben, így a védekezés során a célunk, hogy a fertőzött hajtásokból már ne fertőződjenek be az egészséges hajtásvégek. Válasszunk tehát olyan felszívódó készítményt, ami hatásos a varasodás és a lisztharmat ellen is. Emellett a kontakt és szisztémikus hatóanyag kombinálása is javasolt.
Az almatermésűek rettegett betegsége, a tűzelhalás (Erwinia amylovora) is fenyeget. Kórokozójának kedvez a 18 °C feletti hőmérséklet, a csapadékos időjárás és a magas páratartalom, így tehát a fertőzéshez szükséges feltételek egyre inkább adottak.
Kártevőkből sincs hiány. A levéltetvek számos gyümölcsfán (és a dísznövényeken is) szívogatnak kisebb-nagyobb kolóniákban.
 |
A bimbólikasztó bogár jellegzetes kárképe, a „rozsdás golyó” – fotó: Agroinform.hu |
Almán már korábban megjelent a levélpirosító almalevéltetű, de most már jelen vannak a fiatal leveleken a zöld és a szürke almalevéltetvek egyedei is. A védekezéssel nem érdemes sokáig várni, mert az összehajlott, torzult levelek védelmében már nehezebben elérhetőek, a védekezés kevésbé hatásos.
A bimbólikasztó bogár (Anthonomus pomorum) látványos „rozsdás golyónak” is nevezett kárképére is felfigyelhetünk az almavirágok között.
Tenni ilyenkor már nem tudunk ellene, hiszen a megtermékenyített nőstény már elhelyezte a tojásait a bimbókban, és a kikelt lárvák fejlődésük alatt a bimbó belsejét felélik.
 |
Sodrómolylárva a fiatal kajszilevelek között 7– fotó: Agroinform.hu |
Illetve meg kell említenünk még a sodrómolyok (ligeti sodrómoly, dudva sodrómoly) lárváinak jelenlétét, a levélfelület növekedésével és a hőmérséklet emelkedésével ezekre is számítanunk kell. Indokolt esetben védekezzünk ellenük felszívódó készítményekkel.
A szőlő kihajtott, már a 2-4 leveles állapotot is elérte (bár a fenológia fajtától függően változik), illetve már kivehetők a fürtkezdemények. A tarka szőlőmoly (Lobesia botrana) rajzása napról napra erősödik, egyre több egyedet fognak a kihelyezett szexferomon csapdák.
|