Az Endrődiek Baráti Köre Egyesület 2022-ben megalapította a Szent Imre Életmű díjat, melyet olyan kimagaslóan értékes munkát, tevékenységet végző endrődi, gyomaendrődi lokálpatriótának kíván esetenként adományozni, aki a szülőföldhöz való kötődés, a szülőföld, a város fejlődése terén kiemelkedő tevékenységet végzett élete során, akire büszkék vagyunk.
2023-ban az egyesület úgy döntött, hogy az első kitüntető elismerést az egyesület volt elnökének, jelenlegi tiszteletbeli elnökének, az országgyűlés alelnökének, LATORCAI JÁNOS-nak adományozza.
Szent Imre Életmű díj átadása
prof. Dr. Latorcai János részére
Professor dr. LATORCAI JÁNOS okleveles vegyipari gépész, okleveles gépészmérnök, országgyűlési képviselő, az Országgyűlés alelnöke, korábbi ipari miniszter és még megannyi beosztás, cím kötődik nevéhez. Többek között az Endrődiek Baráti Körének tiszteletbeli elnöke is, melyre külön büszkék vagyunk.
A Gyomaendrődi Ki kicsoda részletesen leírja életét, tevékenységét, ettől most itt eltekintenék, csak néhány adat belőle:
„Született (Békés, 1944. május 9.) Sz.: Latorcai-Lénárt János, Tímár Gizella H.: nős, Ujházi Aranka, mérnök-közgazda, ikonfestő művész. Gy.: Csaba (1976), Zsombor (1980). T.: 1962: Gimnázium, Mezőtúr; 1965: Felsőfokú Vegyipari Gépészeti Technikum, Esztergom-Kenyérmező; 1971: Nehézipari Műszaki Egyetem, Gépészmérnöki kar, Miskolc; 1975: Egyetemi doktor (summa cum laude).
1991-1992: Ipari és Kereskedelmi Minisztérium ipargazdasági főosztályvezető; 1992-1993: Ipari és Kereskedelmi Minisztérium iparpolitikai főosztályvezető; 1992-1993: Rába Magyar Vagon és Gépgyár Rt. Igazgatóság elnöke; 1993-1994: Ipari és kereskedelmi miniszter;
1994-től országgyülési képviselő, 1994-1997 között az országgyülés gazdasági bizottságának alelnöke, majd 1998-2002 között elnöke.
2010-től az országgyülés alelnöke.
1999. Gyomaendrőd diszpolgára, 2000-től az Endrődiek Baráti Kör Egyesület elnöke;2008-tól örökös tiszteletbeli elnöke.”
Tudományos munkássága részeként számos könyv, publicisztika,kiadvány részese, illetve jópár hazai és nemzetközi kitüntetés, elismerés tulajdonosa.
A szülőföld iránti elkötelezettségének egész életében példáját adta.
Fontos kiemelni, hogy az általa adott adomány tette lehetővé, hogy a rendszerváltás utáni egyik első helyi újság, - melynek internetes kiadása a mai napig megjelenik - a VÁROSUNK - megalakulhatott.
Azóta is folyamatosan figyelemmel kiséri szülőföldünk történéseit, amiben tud segít, családját is Békés vármegye, Gyomaendrőd, a gyökerek megismerésére, szeretetére nevelte, neveli.
Ami viszont újabb keletű hír, hogy hetekkel ezelőtt nyílt meg új épületben az Aranka Baba Múzeum Gyomaendrődön, melyet feleségével, Latorcai-Ujházy Arankával adományozott több millió forint értékű baba gyűjteményből és berendezési adományból hoztak létre.
Végül szóljon az a levél, melyet egyik Budapesten élő baráti köri tagunk irt a kitüntetési javaslat kapcsán:
„Örülök annak, hogy a Baráti Körünk által alapított Szent Imre Életmű-díj első példányával Dr. Latorcai Jánost, korábbi elnökünket, az Országgyűlés alelnökét, korábbi ipari minisztert tiszteljük meg.
80 év sok tanulással, majd tanítással, később felelős beosztásokban, magas pozícióban országos feladatok irányításával telt el.
Nagyon sok munkát végzett kollégáival annak érdekében, hogy az Audi fejlődése Győrben, az Opelé pedig Szentgotthárdon folyamatos, gördülékeny legyen.
Folyamatos figyelést igényelt a Paksi Atom biztonságos, folyamatos működése és az ott keletkező hulladékok megfelelő elhelyezésére szolgáló hulladéktemető kialakítása és nagyon sok egyéb nagy létesítmény megvalósulása érdekében végzett munka.
Azt csak Ő tudná megmondani, hogy előzőekhez képest az Országgyűlés alelnökeként végzett munka mennyire pihentető…??
Küzdött a Főpolgármesterségért is. Kollégámmal az Éltervből jártunk és szurkoltunk néhány kampány gyűlésen. A Műegyetem Dísztermében - ahol Orbán Viktor is ajánlotta Főpolgármesternek, majd a zsúfolásig megtelt MOM Kulturális központban a Csörsz utcában.
Bevallom abban bíztam – „Pestnek fele vidéki”, szoktam mondani — , hogy győzni fog.
Én messziről így láttam és így hallottam, így követtem Őt a hírekből.
Értékes, komoly 80 év.
Dr. Latorcai János elsőként megérdemli a Szent Imre Életmű-díjat.
Isten éltesse sokáig!”
Isten éltesse körünkben nagyon sokáig!
Gyomaendrőd, 2024. augusztus 18.
Dr. Varju László
Elnök
Endrődiek Baráti Köre Egyesület
* * *
Kedves Endrődi Barátaim!
Bármikor és bármerről érkezem Endrőd határába, amikor meglátom templomunk tornyát, annak jelképes üdvözlését, mindig valami különleges belső érzés, valami megmagyarázhatatlan melegség tölt el, és mélyen a lelkemben megfogalmazódik a gondolat: hazaértem, hazajöttem.
Hazatérve érzem, hogy a Körösparton susogó füzek, minden innen eltávozót emlékezésre intenek. A föld, melyekben ezek a vidékünkön oly jellegzetes fák kapaszkodnak, a szülőföldünk, amelyből vétettünk, s ahova egyszer mindannyian visszatérünk.
S hogy mi a szülőföld igazi ereje, azt sokszor csak az eltávozók tudják igazán megérezni. Életem csupán első tizennégy évét töltöttem itt és több mint hat évtizede már csak hazajárok. De azt hiszem éppen ez a lényeg, hogy nem vendégségbe, nem látogatóba, hanem mindig haza.
Pedig amire igazán emlékezhetek azok nem olyan emlékek, amelyeket gyermekeimnek, unokáimnak, dédunokámnak kívánok, hiszen, ha jobban átgondolom életem első tizennégy éve kevés igazán szépet hozott számomra. Édesapámat a hét évig tartó hadifogsága, majd az azt követő internálása miatt alig ismertem. 12 éves koromig a nagyapámék házában éltünk édesanyámmal, rendkívül szerény és nehéz körülmények, verejtékes napimunka közepette. Ahogy nagyapám fogalmazta, nálunk „nagyon korán kelt fel a nap és későn nyugodott le”.
Gyerekként én is saját bőrömön tapasztaltam meg a kommunista diktatúra szörnyűségeit, de amikor a legnagyobb volt a szükség, megtapasztalhattam a család és a hit, a szeretet és az együttérzés, valamint az emberi közösség erejét is.
Az a vidéki társadalom, amiben itt gyerekként éltem, még tartást, jellemet és kultúrát adott. Itt tanultam meg a munka szeretetét és becsülését, azt, hogy mindenért meg kell küzdeni, mert a kitűzött célok megvalósításához csak küzdelmek árán lehet eljutni.
A fiatalságom idején Endrőd és Gyoma még külön települések voltak, s mint ilyenek, rivalizáltak is egymással. Akkor még nem gondoltam, hogy endrődiként, egy gyomai lány lesz majd életem párja. Az isteni gondviselésnek hála, hogy találkoztunk, s a szülőföld erejének és családjaink kulturális közelségének köszönhetően immár több mint fél évszázada boldog házasságban együtt élünk. Viccelődve, néha fel is szoktuk emlegetni, hogy mi már korábban egyesítettük Gyomát és Endrődöt.
Varjú Laci, mint az Endrődiek Baráti Köre Egyesület elnöke az imént arra kért, hogy néhány gondolatban fogalmazzam meg emlékeimet és üzenetemet az innen elköltözötteknek. Ennek lassan a végére érek, de egy zárógondolatot engedjenek még meg nekem.
Üzenem az elköltözötteknek, hogy ahogy lehetőségük engedi, de évente legalább egyszer térjenek haza. Töltekezzenek az emlékekből. Keressék az ismerős szempárokat, járják az utcákat és hallgassák a füzek susogását. Az utcákat járva azonban ne csak a múltat, hanem a jövőt és a fejlődést is lássák.
Érezzék, hogy hazatértek, ahogy én is érzem minden alkalommal, mert ez a hazám!
Dr. Latorcai János